isicamnedir1

ISICAM bir plağın, alüminyum ara boşluk çıtası, plastik ve elastik dolgu maddeleri yardımıyla bir derinliğe çevresel olarak bağlanması şeklinde üretilir. Alüminyum ara boşluk çıtası, cam plakalar arasındaki genişliğin saptanması; özel yapıştırıcı ve elastik dolgu maddesi ile iç hacmin, dış atmosferik etkilere karşı tam olarak izole edilmesi amacıyla kullanılır.Ara boşluğu dolduran kuru havanın kondensasyon sonucu cam yüzeylerinde buğulanma yapmaması için devamlı kuru kalması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ara boşluk çıtasının içi üretim sürecinde nem emici kimyasal bir madde ile doldurulur. 

ISICAM DOĞRAMA DETAYLARI

Isıcam; Her türlü doğramaya veya doğrudan doğruya beton içerisine uygulanır. Cam yuvasına çıta ile uygulanmalıdır. Düz cama göre yapılmış olan eski doğramalara da çıta takılmak suretiyle uygulanabilir. ısı geçirgenlik katsayıları ara boşluk çıtalarına göre değişir. 

Gürültüye karşı "ISICAM”

Isıcamın bir başka özelliği de, “ ses yalıtımı ” sağlayabilmesidir. Dilerseniz, gürültüye karşı farklı kalınlıkta camlar ve geniş ara boşluk çıtası kullanılarak özel nitelikte Isıcam da üretilmektedir.

ISICAM KALINLIĞI ve ARA BOŞLUĞU NASIL SAPTANIR?

Ünitelerdeki cam kalınlıkları ve ara boşlukları, cam alanlarına ve rüzgar yüküne bağlı olarak değişmektedir. 

“ISICAM masraflarınızı ne ölçüde azaltabilir?”

Bilimsel araştırmalar Isıcam takılması ile %20 - %35 arasında bir yakıt tasarrufu sağlanabildiğini göstermektedir. Bir yapının tek camlı pencerelerle 3 yıllık yakıt masrafı, aynı yapıya Isıcam takıldığında, 3 yıl yerine, 4 yıl ısınmayı sağlayabilecektir. Yaklaşık bir yıl daha fazla!

YANILMAYINIZ;

Her “ çift cam ”, “ Isıcam ” değildir. Isıcam ® , Şişecam’ın float camından üretilir. Isıcam, Türk Standartları Enstitüsü’nün TSE Kalite belgesine sahip, tescilli bir markadır. Sadece Isıcam Yetkili Üreticilerinde imal edilen Isıcam’lar 10 yıl Şişecam garantisindedir. Pencerelerinize takılan çift camın “Isıcam” olduğundan emin olmak için alüminyum ara çıtanın üzerinde “Isıcam” markası ve Karataş CAM adına dikkat edin. “10 yıllık Garanti Belgesi”ni mutlaka isteyin ve saklayın.

IsıcamKonfor

-2 Renksiz düzcama en yakın görüntüdedir. - Gün ışığını engellemez. - Kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %72, Isıcam Klasik 'e göre %45 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar. - Yazın içeri giren güneş ısısını Isıcam Klasik'e göre %43 azaltır ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar. - İlk yatırım harcamasını sağladığı yakıt tasarrufuyla 3-5 yılda geri öder. - Pencere önlerinde kışın soğuk, yazın sıcak bölge olgusunu azaltır.

Isıcam Konfor, ısı yalıtımı ve güneş kontrol özelliklerini bir arada sağlayan yalıtım camı ünitesidir. Isıcam Konfor aldığınızdan emin olmak için;

- Türkiye'nin tek cam üreticisi Trakya Cam ve onun sertifikalı, yetkili ISICAM® üreticisi Karataş Cam güvencesindeki 10 yıllık garanti belgesini isteyiniz.

- Ara boşluk çıtasında hologramlı "Isıcam Konfor" yazısını ve ISICAM® KARATAŞ CAM ismini kontrol ediniz.

- Camın üzerindeki Isıcam Konfor etiketine bakınız.

IsıcamSinerji

-2Renksiz düzcama en yakın görüntüdedir. - Gün ışığını engellemez. - Kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %72, Isıcam Klasik 'e göre %45 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar. - Yazın içeri giren güneş ısısını Isıcam Klasik'e göre %43 azaltır ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar. - İlk yatırım harcamasını sağladığı yakıt tasarrufuyla 3-5 yılda geri öder. - Pencere önlerinde kışın soğuk, yazın sıcak bölge olgusunu azaltır. - Isı kontrol (Low-E) kaplaması; Isıcam Sinerji ünitesinin 2. yüzeyinde yer almalıdır.

Isıcam Konfor, ısı yalıtımı ve güneş kontrol özelliklerini bir arada sağlayan yalıtım camı ünitesidir. Isıcam Konfor aldığınızdan emin olmak için; - Türkiye'nin tek cam üreticisi Trakya Cam ve onun sertifikalı, yetkili ISICAM® üreticisi Karataş Cam güvencesindeki 10 yıllık garanti belgesini isteyiniz. - Ara boşluk çıtasında hologramlı "Isıcam Konfor" yazısını ve ISICAM® KARATAŞ CAM ismini kontrol ediniz. - Camın üzerindeki Isıcam Konfor etiketine bakınız.

Isıcam ile ilgili sık sorulanlar

Camın ısı yalıtım özelliği var mıdır?

Cam, pencerelere yalın olarak tek cam halinde uygulandığında kışın bina içinden dışarıya önemli boyutta ısı kaçışı olmaktadır. Tek camın ısı yalıtımı sağlama özelliği yoktur.

Cam kalınlığı artırılarak ısı yalıtımı sağlanabilir mi?

Cam kalınlığının artırılmasının ısı yalıtımına katkısı yoktur ve bu yolla ısı yalıtımı sağlamak mümkün değildir.

Cam ile ısı yalıtımı nasıl elde edilir?

Teknolojinin gelişmesi ile yalıtım camı (çift cam) üretimi gerçekleştirilmiştir. Aralarında kuru hava barındıracak şekilde iki camın fabrika şartlarında birleştirilmesi ile oluşturulan yalıtım camı üniteleri tek cama göre ısı kayıplarını yarı yarıya azaltır. Yalıtım camı ünitelerinde ısı yalıtımını sağlayan, iki cam plakanın arasındaki hava boşluğudur. Ara boşluğunun kuru hava yerine argon v.b gaz ile doldurulması ısı kayıplarının bir miktar daha azalmasını sağlar.

Isıcam, çift camın diğer adı mıdır?

Hayır, Isıcam Trakya Cam’ın yalıtım camı (çift cam) ünitelerinin genel markasıdır. Isıcam , Trakya Cam'ın kendi tesislerinde ve Trakya Cam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticileri'nin tesislerinde üretilmektedir. Her çift cam Isıcam değildir.

Üçlü (iki ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri daha iyi ısı yalıtımı sağlar mı?

Düzcamlarla oluşturulmuş üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri, standart çift camlara göre daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Çünkü ısı yalıtımını sağlayan, iki cam plaka arasındaki hava boşluğudur ve üçlü yalıtım camı ünitesinde iki hava boşluğu bulunmaktadır. Ancak bu, özel doğrama gerektirmesi ve cam kullanımının artması nedeniyle ekonomik bir çözüm değildir.

Isıcam ünitelerinde farklı özellikte cam kullanımı ile daha iyi yalıtım sağlanabilir mi?

Camla daha etkin yalıtım ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla cam teknolojisinde yapılan yoğun çalışmalar sonucu kaplamalı camlar geliştirilmiştir. Bu özel camların kullanıldığı yeni nesil yalıtım camı ünitelerinde, hem hava boşluğunun sağladığı yalıtımdan, hem de kaplamalı camın ısıyı içeride tutma özelliğinden yararlanılır.

Trakya Cam, yeni nesil yalıtım camı ünitelerini Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor markalarıyla pazarlamaktadır.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor ile üçlü yalıtım camı ünitelerinden daha iyi yalıtım elde edilebilir mi?

Düzcamlarla oluşturulmuş üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri yerine Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor kullanılması durumunda, tek ara boşluklu olmasına rağmen, hem daha iyi ısı yalıtımı sağlanır, hem de daha ekonomik bir çözüm oluşturulur.

Ara boşluk genişliğine bağlı olarak Isıcam ünitesinin yalıtım değeri değişir mi?

Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor ile daha iyi ısı yalıtımı sağlamak için ünite ara boşluğunu 12 mm veya 16 mm tercih etmek uygundur. Daha dar ara boşluklu ünitelerde ısı yalıtım performansı azalmaktadır. Ayrıca ara boşluk genişliği 16 mm’yi geçtikten sonra hava hareketleri (taşınım) başladığı için bu durumda da camın yalıtım performansı azalmaktadır.

Bünyesinde kaplamalı cam bulunan Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor gün ışığını engeller mi?

Yeni nesil yalıtım camı üniteleri Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor’un camlarından birinin yüzeyi kaplamalıdır ve bu kaplama gözle görülmeyen özelliktedir. Bu nedenle Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor renksiz düzcama en yakın görüntüdedir ve gün ışığını engellemez, görüntüyü bozmaz.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor, iç ortamdaki halı, perde v.b eşyaların renginin solmasını engeller mi?

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor, güneşin ultraviyole ışınlarını önemli ölçüde süzer ve böylece iç ortamdaki eşyaların orijinal renklerinin korunmasına yardımcı olur.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor bünyesindeki kaplamalı cam hangi yüzeyde yer almalıdır?

Isıcam Sinerji’nin bünyesinde bulunan ısı kontrol kaplaması standart kullanımda ünitenin dış camının iç yüzeyinde (2.yüzey) yer alır. Kışları çok sert geçen yörelerde ve bazı özel durumlarda iç camın ara boşluğa bakan yüzeyinde de (3.yüzey) kullanılabilir. Kaplamanın 2. veya 3. yüzeyde yer alması ünitenin yalıtım özelliğini değiştirmez, sadece içeri giren güneş enerjisi değerinde değişiklik olur. Isıcam Konfor bünyesinde bulunan ısı ve güneş kontrol kaplaması ise mutlaka ünitenin dış camının iç yüzeyinde (2.yüzey) yer almalıdır.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor pahalı mıdır?

Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor’un tercih edilmesi, gelecekte elde edilecek kazançlara yönelik bir tür yatırım özelliği taşımaktadır. Isıcam Sinerji için ilk yatırım aşamasında fazladan yapılan harcama, enerji giderlerinden sağlanan tasarrufla 3-4 yılda geri kazanılmakta, binanın kalan ömrü boyunca da kazanç sağlanmaya devam edilmektedir. Isıcam Konfor kullanılan konutlarda ise, klima kapasitesini daha düşük tutma imkanı elde edilerek klima yatırım tutarından tasarruf sağlanabilmektedir. Buna ilaveten enerji giderlerinden de elde edilecek tasarrufla ilk yatırımı geri ödeme süresi yine 3-4 yıl olmaktadır. 15 m2’lik camlama alanına sahip bir konutta, pencerelerde standart çift cam yerine Isıcam Sinerji kullanılması durumunda, cam ve doğrama toplamında yaklaşık 250 YTL daha fazla ödeme yapılır. Isıcam Konfor kullanılması durumunda ise 400 YTL daha fazla ödeme yapılır.

Isıcam ünitelerinde tayflanma oluşması (girişim renklenmesi) hata mıdır?

Isıcam ünitelerinde bazen gökkuşağı renginde harelenmelere (tayflanma) rastlanmakta olup, bu durum cam hatası olarak değerlendirilmemelidir. Cam plaka yüzeyleri mükemmele yakın paralellikte ve yüzey kalitesi yüksek ise Isıcam’da tayflanma olabilir. Güneş ışık kaynağı olarak kullanıldığı zaman renkler kırmızıdan maviye kadar değişir. Bu olay bir hata olmayıp yalıtım camının özelliğidir.

10 yıllık garanti belgesinin kapsamı ve kapsam dışı konular Trakya Cam’ın Isıcam üniteleri, üretim hataları ile hatalı üretimden kaynaklanan ara boşluktaki buğulanmaya ve bozulmaya karşı üretim tarihinden başlamak üzere, 10 yıl garantilidir. Garanti kapsamındaki konular: - Isıcam ünitesinin iç yüzeyinde (ünite içinde) tespit edilecek

- çizik - kirlilik ve leke - buğulanma

garanti kapsamındadır.

- Isıcam ünitelerinin; klasik pencere uygulamaları dışındaki (parapet, baş üstü, strüktürel camlama v.b) uygulamaları ile –300C’den düşük, +800C’den yüksek cam yüzeyi sıcaklıklarındaki kullanımlara ilişkin garantiler, ancak Trakya Cam’ın yazılı mutabakatı ile geçerlidir.

Garanti kapsamının dışındaki konular: - Isıcam ünitelerinin kırılması - karolajlı, jaluzili ve bombeli üniteler - tayflanma, çift cam efekti, temperli camlarla üretilen Isıcam ünitelerindeki renklenme (leopar benekleri), optik dalgalanma (merdane izleri), basınç değişimlerinin neden olduğu dalgalanmalar, dış yüzey terlemeleri.

Mevcut doğramayı değiştirmeden Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor uygulanması mümkün müdür?

Standart bir çift camın kullanıldığı doğramayı değiştirmeden, mevcut yalıtım camı ünitesi çıkarılıp, aynı ebatlarda ve doğrama yuvasına uygun kombinasyonda Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor uygulanabilir. Değiştirilen camın özel ölçülerde olması nedeniyle tekrar değerlendirilip, kullanılması mümkün olmamaktadır. Tek cama uygun ahşap doğramalara çıta ilave edilerek Isıcam’a uygun hale getirmek mümkündür.

Mevcut camlara Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor özelliği kazandırılması mümkün müdür?

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor ürünlerinin bünyesinde, fabrika ortamında özel olarak kaplanmış camlar bulunmaktadır. Söz konusu kaplamalar mevcut camlara uygulanamaz. Bu nedenle mevcut yalıtım camı ünitelerinin Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Mevcut camlara film uygulanarak ısı yalıtımı sağlamak mümkün müdür?

Cam yüzeyine sonradan uygulanan cam filmlerinin ısı yalıtımı sağlama özelliği bulunmamaktadır.

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor hangi doğramaya uygulanır?

Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor yalıtımlı doğramalar ile birlikte kullanılmalıdır. Ahşap, PVC, alüminyum gibi çift cama uygun olan her türlü doğramaya yeni nesil yalıtım camları Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor uygulanabilir.

Isıcam buğulanır mı?

Isıcam’ın içinde (iki cam plaka arasında) olan terleme (buğulanma) üretim veya montaj hatasından kaynaklanan ve yalıtım camı ünitesinin özelliğini sona erdiren bir hatadır. Böyle bir durumda Isıcam ünitesi garanti kapsamında değiştirilir. Ancak, kış aylarında Isıcam’ın oda içine bakan yüzeyinde oluşan terleme, Avrupa ve Türk Standartlarında da belirtildiği gibi, belirli fiziksel koşulların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan doğal bir olaydır. Söz konusu terlemenin ana kaynağı bina içindeki nem oranının artmasıdır.

Binalardaki en önemli nem kaynakları; banyo, mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlar, bina içindeki çiçekler, akvaryumlardır. Yeni yapılarda da binanın kuruma süresince ortama fazla miktarda su buharı salındığından bina içi nem miktarı normalden fazla olacaktır. Ayrıca, çok iyi bir sızdırmazlığa sahip olan PVC doğramalar ile duvarların badanasında kullanılan ve hava geçirmeyen boyalar oda içinde artan nemin dışarı çıkmasına engel olmaktadır. Terlemeyi önleyen iki ana unsurdan biri, nem kaynaklarını ortadan kaldırmak, diğeri ise oluşan nemi tahliye etmek amacıyla mekanı sistematik olarak havalandırmaktır. Yalıtım yeteneği yüksek Isıcam SinerjiIsveya Isıcam Konfor kullanılması durumunda camın iç yüzey sıcaklığı artacağından terleme olasılığı azalacaktır.

Camın emniyet ve güvenlik özelliği var mıdır?

Cam kırılgan bir malzemedir ve standart düzcamın darbelere dayanımı düşüktür. Cam kalınlığının artırılması ile camın darbelere karşı dayanımı artmakta, ancak cam kırılmasından kaynaklanan yaralanma riskleri giderilememektedir.

Cam ile emniyet ve güvenlik nasıl sağlanır?

Cama uygulanan ikincil işlemler ile cama emniyet ve güvenlik özellikleri kazandırılmakta, kırılma sonucunda oluşabilecek yaralanma riskleri azaltılırken dışardan gelecek darbe ve saldırılara karşı can ve malın korunmasına katkı sağlanmaktadır. Emniyet ve güvenlik, temperli veya lamine cam kullanılarak sağlanabilir. Trakya Cam'ın temperli camının markası Duracam, lamine camının markası ise Lameks'tir. Duracam, düzcama ısıl işlem uygulanarak üretilir. Lameks ise iki veya daha fazla cam plakanın özel bağlayıcı tabakalar yardımıyla ısı ve basınç altında birleştirilmesiyle elde edilir. Duracam : Temperli emniyet camı Kırıldığında zar büyüklüğünde parçalara bölünerek yaralanma riskini en aza indirger, Normal cama göre darbelere karşı 4-5 kat daha dayanıklıdır.

Lameks : Lamine emniyet ve güvenlik camı Kırılma halinde parçalar etrafa saçılmaz, Bir taraftan diğer tarafa istenmeyen geçişlerin önlenmesinde etkilidir.

Isıcam ünitelerinde emniyet ve güvenlik nasıl sağlanır?

Standart düzcamlarla üretilen Isıcam’ın darbelere karşı dayanımı yoktur. Bu nedenle kazalara ve hırsızlığa karşı önlem almak amacıyla Isıcam bünyesinde kullanılan emniyet ve güvenlik camları kullanılmalıdır. Risk türüne göre camlar bazen temperli; bazen laminasyonlu; bazen temperli+laminasyonlu; seçilerek söz konusu riskler azaltılabilmektedir. Emniyet ve güvenlik camları ihtiyaca göre Isıcam’ın iç veya dış camı olarak kullanılabilir.

Cam ile ses yalıtımı nasıl sağlanır?

Tek cam olarak kullanıldığında, cam kalınlığının artırılması gürültü kontrolü açısından kısmen bir çözüm oluşturur. Gürültü ölçü birimi desibeldir (dB). Cam kalınlığının iki katına çıkması halinde, örneğin 4 mm cam yerine 8 mm cam kullanıldığında elde edilen iyileşme yaklaşık 4 dB’dir. Ayrıca emniyet ve güvenlik önlemleri ile ses yalıtımının bir arada gerektiği yerlerde örneğin 6 mm tek cam yerine 3+3 mm lamine cam kullanılması, yaklaşık 2 dB avantaj sağlamaktadır.

Isıcam ile ses yalıtımı nasıl sağlanır?

Isıcam’da ara boşluk genişliğinin artırılmasının gürültü kontrolünde etkin bir rolü yoktur. Ayrıca, bilinenin aksine üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı ünitelerinin gürültü kontrolü performansı standart çift camdan daha iyi değildir. Üçlü yalıtım camı ünitelerinde camlar arasında titreşim oluşması halinde daha da olumsuz bir performans doğabilir. Isıcam ünitelerinde farklı kalınlıklarda cam kullanılması veya camlardan birinin laminasyonlu olması gürültünün iç mekana girişini azaltır. Bu tür uygulamaların yapıldığı Isıcam ünitelerinde lamine camın veya kalın camın Isıcam’ın dış veya iç tarafına uygulanması gürültü performansını fazla etkilemez.

Daha etkin ses yalıtımı nasıl sağlanır?

Etkin ses yalıtımı için Trakya Cam’ın özel geliştirilmiş bir ürünü olan akustik laminasyonlu camların Isıcam ünitelerinde kullanılması gerekir. Cam kalınlığı ve kombinasyonu, gürültünün türüne ve şiddetine göre seçilmelidir . Akustik laminasyonlu camlar, iki cam plakanın ses emici bağlayıcı bir tabaka ile ısı ve basınç altında kaynaştırılması ile elde edilir. Etkin gürültü yalıtımı için konutta sadece camda değil, duvar, çatı ve doğramalar gibi ayırıcı elemanlarda da benzer önlemler alınması gerekmektedir.

Isıcam ünitelerinin temizlenmesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Isıcam’ın temizlenmesinde cam yüzeylerinde kalıcı çizilmelere neden olacak bıçak, sert yüzeyli bulaşık süngeri, jilet, metal, kimyasal v.b aşındırıcı malzemeler kullanılmaması gerekir.